کاهش سفارشات چاپ در پی افزایش قیمت کاغذ و نرخ ارز سه شنبه, 07 آذر 1396

ناشر :
تاریخ : 03 بهمن
رئیس اتحادیه صادرکنندگان چاپ از کاهش سفارشات چاپی در یک ماه اخیر به دنبال افزایش قیمت کاغذ و نرخ ارز خبر داد و حمایت‌های دولت از تولید داخل را شعاری دانست.

بابک عابدین رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ با اشاره به گران شدن کاغذ و تغییر نرخ ارز گفت: متاسفانه در یک ماه گذشته با کاهش تقاضا برای چاپ مواجه شده‌ایم‌، در کنار این عمده چاپخانه‌ها برای انجام سفارشات به مشکل برخورده‌اند، چرا که قراردادها عمدتاً در ماه‌های گذشته بسته شده و اکنون باید با قیمت جدید ارز و کاغذ نسبت به تهیه مواد اولیه اقدام کنند.

وی ادامه داد:‌ علاوه بر این دولت بدون تمهیدات لازم و بدون گفت‌وگو با اتحادیه‌ها پیشنهاد افزایش تعرفه واردات کاغذ و مقوا برای سال 97 را مطرح کرده است که در این شرایط تنش را بیشتر کرده است.

عابدینی با اشاره به ضرورت حمایت دولت از تولید داخلی درکشور گفت:‌ متاسفانه شیوه‌ای که امروز دولت برای حمایت از تولید داخلی اتخاذ کرده است،‌ نقطه مخالف اقتصاد مقاومتی است،‌ متاسفانه مدیران میانی دولت بدون مشاوره با فعالان عرصه چاپ،‌ نشر و کاغذ در این خصوص تصمیم‌گیری می‌کنند. نتیجه این می‌شود که دولت با شعار حمایت به ضرر صنایع زیردستی عمل می‌کند.ما نیز به عنوان یک فعال فرهنگی و تجاری خواستار حمایت از تولید داخل هستیم،‌ اما چرا در نهایت من مصرف‌کننده قیمت تمام شده بیشتری بپردازم؟

وی ادامه داد:‌ در کشورهای توسعه یافته به منظور حمایت از تولید داخل هزینه انرژی‌مصرفی کارگاه‌های تولیدی کاهش پیدا می‌کند، برای نمونه هزینه آب‌، گاز،‌ برق‌، تامین اجتماعی و ... کاهش پیدا کرده‌، واحد از پرداخت مالیات معاف می‌شود و تعرفه کلیه موارد اولیه وارداتی به صفر می‌رسد‌، تسهیلات بانکی پرداخت می‌شود تا کیفیت تولید افزایش پیدا کند،‌ آنگاه اگر کیفیت تولید پس از مدتی افزایش پیدا کرد،‌ حمایت‌ها ادامه پیدا می‌کند. اما در ایران ما تنها شعار حمایت از تولید داخل را می‌دهیم و در نهایت فشار اصلی به تولیدکننده و مصرف کننده وارد می‌شود. نمونه بارز این اقدام دولت درجریان کاغذ اتفاق افتاده است. دولت به جای حمایت درست و اصولی از صنعت کاغذ و چاپ بین مصرف کننده و تولید کننده مجادله ایجاد می‌کند.

عابدینی به اشاره به پیشرفت‌هایی که صنعت چاپ دریکی دو سال اخیر در حوزه صادرات و خوکفایی داشته است،‌ گفت:‌ هر چند حجم مالی صادرات محصولات چاپی مان نسبت به سال‌های گذشته افزایش داشته است، اما به هیچ عنوان شایسته و راضی کننده نیست.

وی با اشاره به مشکلاتی که برای ارتقای صنعت چاپ وجود دارد، گفت: حمایت از تولیدکننده داخلی، با ارائه تسهیلات به منظور سرمایه در گردش، کاهش تعرفه وارداتی محصولات مود اولیه صنعت چاپ به منظور حمایت از تولید داخلی و ...می تواند موانع موجود را از میان بردارد.

 

منبع: تسنیم